Szukaj:
Menu
Rejestracja
Wizyta konsultacyjna
Żylaki kończyn dolnych
Hemoroidy (żylaki odbytu)
Leczenie nieoperacyjne
Leczenie laserami
Leczenie chirurgiczne
Zapalenie żył i zakrzepica
Obrzęki i bóle nóg
Choroby żył u kobiet w ciąży
Hormony i choroby żył
Owrzodzenie podudzi
Leki w chorobach żył
Jak zapobiegać chorobie?
Obrazy USG żył
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Żylaki kończyn dolnych

 

Żylaki


Wiele osób cierpi na żylaki. Choroba ta dotyka prawie cztery razy częściej kobiety niż mężczyzn. Żylaki, które najczęściej pojawiają się na nogach, powstają wyniku rozszerzenia się żył.

Przyczyny
Do powstania żylaków przyczyniają się różne czynniki. Ścianki żył wraz z wiekiem mogą tracić swoją elastyczność i grubieć, a ponadto może dojść do uszkodzenia tzw. zastawek żylnych. Zastawki żylne kontrolują przepływ krwi, tak aby płynęła ona tylko w kierunku serca. W przypadku nieprawidłowego ich działania krew spływa z powrotem do nogi i gromadząc się, powoduje powstanie żylaków. Skłonność do żylaków jest często dziedziczna. Do ich powstania może się także przyczynić ciąża oraz stojący lub siedzący tryb życia.

Objawy
Żylaki pojawiają się jako sieć widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył (przede wszystkim na łydkach) albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach (zobacz zdjęcia w naszej "Galerii"). Często żylaki, oprócz nieestetycznego wyglądu nie powodują żadnych dolegliwości. Czasami towarzyszy im jednak uczucie ciężkości w nogach, bóle lub opuchlizna kostek.

Powikłania
W wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych - na ich przebiegu pojawia się bolesne stwardnienie i zaczerwienienie skóry. Dochodzi wtedy do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep krwi (zakrzepica). Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczanie wraz z krwią może wywołać bardzo groźne skutki. W przewlekłych stanach zabarwienie skóry łydek zmienia się na brązowe wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z czasem pojawia się swędzenie, wypryski, a także pęknięcia pokrywającej żylaki zniszczonej skóry - powstaje otwarta rana na nodze (patrz owrzodzenia podudzi). Z tych powodów żylaki możliwie wcześnie powinny być zbadane i odpowiednio leczone.

Kiedy należy udać się do lekarza?

  • Jeśli pojawiają się objawy niewydolności żylnej - bóle nóg, kurcze podudzi, obrzęki - to możliwie wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
  • Jeśli stwierdzimy, że na nodze pojawiły się "pajączki" lub żylaki, to wczesna diagnostyka i leczenie mogą zahamować dalszy rozwój choroby i pozwalają uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia w przyszłości
  • Gdy zauważymy, że noga nagle puchnie, przybiera kolor sino-czerwony i boli, to powodem dolegliwości może być skrzep krwi, tkwiący głęboko w żyle - badanie układu żylnego należy przeprowadzić jak najszybciej
  • Gdy żylakom towarzyszą bóle, zmiany na skórze lub otwarte rany - prawidłowa diagnostyka i odpowiednie leczenie znacznie skraca czas powrotu do zdrowia.
  • Jeśli żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.

Co zrobi lekarz?

Oceni stopień nasilenia żylaków. Badanie lekarskie przeprowadzane w Ośrodku VENAVITA uzupełniają nowoczesne metody diagnostyczne, np. badanie dopplerowskie przepływu krwi, badanie ultrasonograficzne żył metodą USG Duplex-Doppler Color, czy tzw. fotopletyzmografia.
Po badaniu stanu i wydolności układu żylnego lekarz zadecyduje, jakie środki zastosować w Twoim przypadku do leczenia żylaków (noszenie pończoch uciskających, stosowanie leków, skleroterapia - ostrzykiwanie żył, laser, czy też leczenie operacyjne). Często w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się wiele metod równocześnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Tylko dokładne badanie flebologiczne pozwala na ustalenie najlepszej u danego chorego metody leczenia.

USG Duplex Doppler Color

Copyright 2007 by Trol Intermedia