Szukaj:
Menu
Rejestracja
Wizyta konsultacyjna
Żylaki kończyn dolnych
Hemoroidy (żylaki odbytu)
Leczenie nieoperacyjne
Leczenie laserami
Leczenie chirurgiczne
Zapalenie żył i zakrzepica
Obrzęki i bóle nóg
Choroby żył u kobiet w ciąży
Hormony i choroby żył
Owrzodzenie podudzi
Leki w chorobach żył
Jak zapobiegać chorobie?
Obrazy USG żył
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Zapalenie żył i zakrzepica

 
zapalanie żyłZakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (thrombophlebitis superficialis) to częściowe lub całkowite zamknięcie żyły przez śródnaczyniową skrzeplinę połączone z wyraźnymi objawami zapalenia ściany żylnej. Dominuje tu odczyn zapalny - ostre bóle, kłucia i pieczenia w przebiegu pogrubiałej, twardej i tkliwej żyły powierzchownej. Skóra nad chorą żyłą jest cieplejsza, zaczerwieniona, okoliczne tkanki mogą być obrzęknięte. Może pojawić się stan podgorączkowy (w zapaleniu septycznym gorączka z dreszczami), gorsze samopoczucie i leukocytoza.

Proces zapalno-zakrzepowy w 90% dotyczy żylaków - varicophlebitis. Zastój krwi (długa jazda samochodem, podróż samolotem, unieruchomienie w łóżku, ciąża) a także uszkodzenie ściany żyły (uraz, ukąszenie przez owada, iniekcje dożylne) mogą wywoływać chorobę. Światło żyły jest zamknięte skrzepliną. Proces zapalny obejmuje ścianę żyły (phlebitis) a także nerwy, naczynia limfatyczne i pozostałe tkanki wokół żyły (periphlebitis). Proces zakrzepowy może przechodzić z żył powierzchownych do żył układu głębokiego. Miejscem migracji skrzepliny do układu żył głębokich mogą być żyły przeszywające, ujście odpiszczelowo-udowe czy odstrzałkowo-podkolanowe.

W leczeniu stosuje się maści heparynowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz tzw. leki flebotropowe. Dolegliwości łagodzi ciepło stosowane miejscowo (termofor, okłady rozgrzewające). Chory może chodzić z nałożonymi opaskami elastycznymi lub pończochami kompresyjnymi. Błędem w leczeniu chorych z zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych jest stosowanie antybiotyków i unieruchomienie chorego. Zapomina się także o zastosowaniu od początku choroby kompresjoterapii (bandaże lub pończochy uciskowe).

Do rozpoznania zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych zwykle wystarcza badanie kliniczne. Jeśli proces zapalny szerzy się na bliższą, przyśrodkową część uda (nad żyłą odpiszczelową), a także, gdy objawy są nietypowe lub pojawia się obrzęk obwodowy, to należy poszerzyć badania o ultrasonografię Duplex-Doppler lub rzadziej, flebografię. Kiedy zakrzep zbliża się do ujścia odpiszczelowo-udowego, należy rozważyć leczenie operacyjne - podwiązanie żyły odpiszczelowej przy ujściu. Może to zapobiec przejściu skrzepliny do żyły udowej i ewentualnym zatorom.

Czasami proces zapalno-zakrzepowy jest "złośliwy" miejscowo - może niszczyć skórę, sugerując np. zmiany nowotworowe. Poniższe zdjęcia pokazują obraz przed i po zabiegu usunięcia skrzepliny z żyły odpiszczelowej. Chora była wcześniej diagnozowana w kierunku choroby nowotworowej.

noga - zakrzepica powierzchowna

Copyright 2007 by Trol Intermedia