Mimo, że minęło już kilka lat od wprowadzenia nowoczesnych metod endowaskularnych do leczenia żylaków w naszym ośrodku, nadal leczenie chirurgiczne jest czasem najlepszym sposobem postępowania zabiegowego. Aktualnie operacje chirurgiczne zarezerwowane są przede wszystkim dla dużych lub rozległych żylaków, szczególnie w przypadku, gdy niewydolna żyła odpiszczelowa (GSV), żyła odpiszczelowa dodatkowa przednia (AAGSV), żyła odstrzałkowa (SSV), żyła Giacominiego czy tzw. perforatory są źródłem powstawania żylaków i mają bardzo dużą średnicę, są bardzo kręte i płytko czy nietypowo położone, mają bardzo nieregularne czy zwężone światło (np. po przebytych procesach zakrzepowych). Podobne wskazania mogą dotyczyć dużych żylaków nawrotowych czy stanów, kiedy po wcześniejszych operacjach pozostały kikuty czy fragmenty niewydolnych żył. W takich sytuacjach stosowanie nowszych, mniej radykalnych metod może wiązać się z mniejszą skutecznością zabiegu czy większym ryzykiem ewentualnych powikłań.

Celem leczenia chirurgicznego jest usunięcie dużych splotów żylakowych, zlikwidowanie miejsc wstecznego przepływu krwi żylnej, tzw. refluksów poprzez usunięcie niewydolnej żyły tzw. pniowej (GSV, AAGSV, SSV, żyła Giacominiego) i zamknięcie niewydolnych naczyń łączących żyły podskórne z głębokimi (perforatory).

Ocena występowania refluksu i jego usunięcie ma kluczowe znaczenie dla poprawy skuteczności zabiegu. Z tego powodu każdy chory w naszym ośrodku, w trakcie diagnozowania i ustalania planu leczenia ma wykonywane badanie flebologiczne, zawsze połączone z badaniem USG Duplex Doppler.

Stolik operacyjny.

Zasadą, której zawsze przestrzegamy w trakcie postępowania chirurgicznego jest stosowanie minimalnych, lecz pozwalających na bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie zabiegu nacięć czy nakłuć skóry.

Bardzo dobrą metodą usuwania niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej (odgałęzienia tych żył najczęściej tworzą żylaki) jest wyjęcie poszerzonej, chorej żyły przez tzw. inwaginację (PIN-invagination, PIN-stripping). Żyłę usuwa się przez wyciągnięcie jej przez własne światło za pomocą specjalnej, cienkiej nici. Ogranicza to w znacznym stopniu strefę podrażnienia otaczających żyłę tkanek i znacznie przyspiesza proces pooperacyjnego gojenia.

Sploty żylakowe usuwa się przy użyciu specjalnych delikatnych narzędzi (m.in. haczyki mikrochirurgiczne), które wprowadza się pod skórę. Miejsca po nacięciach skóry zamyka się używając plasterków zamiast szwów, dzięki czemu nie widać śladów po szwach. Metoda ta to tzw. miniflebectomia Mullera lub Varady’ego (stab phlebectomy). Stosując tą metodę uzyskujemy oprócz dobrego efektu leczniczego także optymalny efekt kosmetyczny.

W przypadku dużych żylaków stosujemy w wybranych przypadkach metodę kriochirurgiczną. W tej metodzie delikatną sondę wprowadza się pod skórę. Po oziębieniu sondy przylepiają się do niej żylaki, dzięki czemu łatwiej można je usunąć. Kriochirurgia, jako nowoczesna metoda leczenia operacyjnego pozwala na usunięcie minimalnie inwazyjnie dużej ilości żylaków nawet z pojedynczego nacięcia skóry, co nie zawsze jest możliwe do uzyskania metodami tradycyjnymi.

W naszej praktyce stosujemy czasem w wybranych sytuacjach także inne, skuteczne ale mniej popularne dziś techniki chirurgiczne m.in. metodę CHIVA – jest to technika wybiórczego usuwania splotów żylakowych, ale przede wszystkim precyzyjnego lokalizowania i zamykania miejsc, w których zaczyna się odwrócenie kierunku przepływu krwi żylnej,  czyli tzw. refluks.

Dzięki wieloletniej praktyce w leczeniu chorób żył i operowaniu żylaków różnymi metodami, które w miarę postępu technologii medycznej wchodzą do naszej codziennej praktyki zabiegowej możemy powiedzieć, że nie ma jednej najlepszej metody leczenia dla wszystkich chorych z żylakami.

Podstawowe zalecenia przed operacją:

  • badanie laboratoryjne krwi (morfologia, glukoza, mocznik, kreatynina, elektrolity – sód Na i potas K, wskaźniki krzepnięcia krwi – INR i APTT)
  • szczepienia przeciwko WZW typu B
  • zakaz picia i jedzenia minimum 6 godzin przed operacją
  • wygolenie włosów ze skóry operowanej okolicy (najlepiej wieczorem przed zabiegiem lub rano w dniu zabiegu) lub depilacja chemiczna przy użyciu maści lub kremów depilujących
  • nie stosowanie innych kremów i maści na kończynę dolną na dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu
  • odstawienie leków hormonalnych antykoncepcyjnych i HTZ minimum 2 tyg. przed operacją (jeśli to możliwe)
  • u pacjentów z obciążonym wywiadem kardiologicznym, neurologicznym, endokrynologicznym (m.in. choroby tarczycy) i u chorych z cukrzycą – wskazana jest konsultacja specjalistyczna przed zabiegiem. Zabieg może być przeprowadzony w okresie wyrównania choroby.
  • założenie w miarę luźnego obuwia i odzieży – po operacji noga jest bandażowana od podstawy palców stopy do kolana lub wyżej do pachwiny

Uwaga!!!

Zabiegi operacyjne wykonujemy w znieczuleniu zapewniającym bezbólowy przebieg operacji i pełen komfort pooperacyjny.

Każda operacja żylaków kończy się założeniem na operowaną kończynę sterylnych opatrunków, a następnie zabandażowaniem nogi opaską elastyczną (kompresyjną) lub nałożeniem pończochy kompresyjnej.

Bezpośrednio po operacji w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym wskazane jest leżenie w łóżku w pokoju pooperacyjnym w Klinice od kilku do kilkunastu godzin (wg zaleceń anestezjologa). Zabiegi, po których wymagany jest przez kilkanaście godzin fachowy nadzór medyczny, wykonywane są w Klinice Chirurgii Endoskopowej Endomedical.

Podstawowe zalecenia po operacji żylaków:

  • bandaż lub pończocha kompresyjna na operowanej nodze – powinno się je tak poprawiać, aby w miarę równo ściskały nogę
  • bandażować zaczynamy zawsze od podstawy palców stopy w górę nogi. Po wyjściu do domu noga powinna być zbandażowana opaską kompresyjną przez pierwsze 2-3 doby (dzień i noc). Przez kolejnych 4-6 dni bandaż prosimy zakładać tylko na dzień. Jeśli bandaż nie przeszkadza, to może być na nodze także przez kolejne noce, ale już nie ma takiej konieczności. W ciągu następnych dni bandażowanie zwykle nie jest wymagane i przedłużanie bandażowania nie poprawia istotnie wyników leczenia
  • w domu nie ma potrzeby leżenia w łóżku, wskazany jest oszczędzający tryb życia przez kilka dni i unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów. Jazda na rowerze, chodzenie po górach, dźwiganie ciężarów, siłownia i sporty wymagające większego wysiłku fizycznego – nie wcześniej niż po 2-3 tygodniach od operacji
  • z sauny lub basenu prosimy korzystać dopiero po całkowitym wygojeniu ran pooperacyjnych (wcześniej jest ryzyko zakażenia)
  • plasterki na rany zakładane są zamiast szwów skórnych – poprawia to efekt kosmetyczny zabiegu. Należy codziennie odklejać plastry po kilka milimetrów od obydwu końców – po 7-8 dniach plasterki powinny być usunięte całkowicie. Plasterki przyklejone przez cały czas na całej długości, mogą odparzać skórę przy dużej wrażliwości skóry oraz u osób z alergiami
  • po wygojeniu ran pooperacyjnych można stosować olejek na blizny, 1-2xdziennie przez 2-3 miesiące
  • kąpiel w domu – po odwinięciu bandaża na czas kąpieli. Możliwa jest odświeżająca kąpiel pod prysznicem, ale nie moczenie nogi w wannie. Po kąpieli prosimy podsuszyć plasterki ręcznikiem i ponownie zabandażować operowaną nogę opaską kompresyjną lub nałożyć pończochę kompresyjną
  • zasinienia i stwardnienia w miejscach, w których przed zabiegiem były żylaki, pojawiają się zwykle po operacji usuwania żylaków i nie jest to żadne powikłanie. Zasinienia wchłaniają się po kilku tygodniach – podobnie jak siniak po uderzeniu czy stłuczeniu. Szybsze wchłanianie zasinień można uzyskać po ich smarowaniu kilka razy dziennie żelem arnikowym lub żelem z heparyną. Jeśli zasinienia czy stwardnienia są bardzo tkliwe, to dolegliwości zmniejsza przyłożenie termoforu (gumowy worek z letnią wodą) na zabandażowaną nogę, na obolałe miejsca. Delikatne rozgrzewanie tkliwych miejsc termoforem stosuje się 2-3 razy dziennie przez 10-15 minut
  • dieta – po zabiegu operacyjnym nie ma specjalnych ograniczeń dietetycznych. Alkohol przy zastrzykach przeciwzakrzepowych jest przeciwwskazany.
  • lek p/bólowy – po operacji dostaniecie Państwo receptę na lek p-bólowy. Można go stosować do 3 razy dziennie lub rzadziej przy mniej nasilonych dolegliwościach
  • lek przeciwzakrzepowy (heparyna drobnocząsteczkowa) – wypisany jest także na recepcie – wskazane jest stosowanie go w postaci iniekcji podskórnych (nie w skórę i nie domięśniowo). Zastrzyk powinien być podawany o podobnej porze dnia 1 raz dziennie przez minimum 5 dni
  • wizyta kontrolna w ustalonym wcześniej terminie – po każdym zabiegu operacyjnym jest jak najbardziej wskazana. Możliwe jest także uzgodnienie terminu wizyty już po wyjściu z kliniki – tel. 618525880 lub tel. kom. 601556446, kontakt sms-owy lub e-mail kblach@mp.pl
  • w czasie wizyty kontrolnej przeprowadzane jest badanie flebologiczne oraz ocena układu żylnego kończyn dolnych i przepływów krwi metodą USG Duplex Doppler.