Szukaj:
Menu
Rejestracja
Wizyta konsultacyjna
Żylaki kończyn dolnych
Hemoroidy (żylaki odbytu)
Leczenie nieoperacyjne
Leczenie laserami
Leczenie chirurgiczne
Zapalenie żył i zakrzepica
Obrzęki i bóle nóg
Choroby żył u kobiet w ciąży
Hormony i choroby żył
Owrzodzenie podudzi
Leki w chorobach żył
Jak zapobiegać chorobie?
Obrazy USG żył
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Obrzęki i bóle nóg

 
Przewlekła niewydolność żylna jest to choroba żył, która może objawiać się w postaci bólów i obrzęków nóg, ale także pod postacią "pajączków żylnych", żylaków czy owrzodzeń podudzi. Choroba ta dotyka ponad 42% populacji w Polsce.

Początkowe dolegliwości są niegroźne, uczucie tzw. ciężkich nóg i odczuwane najczęściej pod wieczór zmęczenie nóg. Kolejne etapy to niewielkie uwypuklenia żył, ból i kurcze łydek, wreszcie obrzęki. Skóra ulega przebarwieniom, pojawiają się "pajączki" naczyniowe, żylaki, potem wypryski i stwardnienia skóry. W końcowym etapie powstają trudno gojące się owrzodzenia w dolnej części podudzia.

Wszystkie wymienione zmiany możesz zobaczyć w naszej Galerii.

Żylaki to nie tylko problem bolących nóg, ale także duże prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań - w chorobowo zmienionych naczyniach z zalegającej krwi tworzą się skrzepliny, prowadzące do zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Proces zapalny niszczy zastawki w żyłach - krew zaczyna się cofać w dół nogi, pojawiają się obrzęki i zmiany skórne. Często po niewielkim urazie dochodzi do masywnych krwotoków.

Jak wynika z danych statystycznych najbardziej narażone na powstanie żylaków są osoby wykonujące zawody wymagające wielogodzinnego stania lub siedzenia, np. fryzjerki, ekspedientki, projektanci. Jedno z badań epidemiologicznych przeprowadzone we Francji pokazało, że żylaki najczęściej powstają u pielęgniarek pracujących w "państwowej" służbie zdrowia!? W ostatnich latach grupą zawodową bardzo narażoną na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej są ludzie pracujący przy komputerach, np. księgowe, informatycy, graficy komputerowi. Wydaje się, że przyczyną choroby jest długotrwałe utrzymywanie w bezruchu zgiętych w udach i kolanach nóg (pozycja siedząca z przygiętym często tułowiem) co w maksymalnym stopniu utrudnia odpływ krwi żylnej do serca.

 

Szukasz specjalisty leczenia chorób żył, odwiedź VEINSonline.COM

Copyright 2007 by Trol Intermedia