Szukaj:
Menu
Więcej o chorobach żył
Przewlekła niewydolność żylna
Żylaki
Zakrzepowe zapalenie żył
Inne problemy flebologii
Zjazdy flebologiczne
Nowości z piśmiennictwa
Żyły w internecie
Poza flebologią
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Więcej o chorobach żył

 
Ta część serwisu przeznaczona jest dla osób, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat diagnozowania i leczenia chorób żył.

          Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) to choroba, która może objawiać się w postaci zmęczenia nóg, bólów i obrzęków kończyn, ale także pod postacią "pajączków żylnych", żylaków, zmian skórnych czy owrzodzeń podudzi. PNŻ ze względu na dużą częstość występowania (ponad 42% populacji w Polsce) została uznana za chorobę społeczną. Pomimo szerokiego rozpowszechnienia i czasem znacznego pogorszenia jakości życia chorego, choroba ta traktowana jest nadal w naszym kraju nierzadko z przymrużeniem oka. Operacje żylaków kończyn dolnych uważane są przez wielu lekarzy za niepotrzebne, a wśród pacjentów powtarzana jest opinia, że żylaków nie warto operować, bo i tak "wrócą".
Dlaczego tak się dzieje?

           Próbą wyjaśnienia sytuacji niech będzie fakt, że kształcony dzisiaj lekarz o chorobach żył uczy się w czasie 6-letnich studiów zaledwie kilka godzin. Operacje żylaków wykonywane są często przez najmłodszych lekarzy, nie mających ugruntowanej wiedzy na temat hemodynamiki choroby i sposobów odpowiedniego operowania. Zdarza się, że operacje nie są poprzedzone dokładną diagnostyką - nie szuka się miejsca, gdzie zaczyna się choroba. W Polsce w odróżnieniu od innych krajów Europy nie ma wyodrębnionej specjalności zajmującej się chorobami żył - tzw. flebologii. Nie ma także stabilnego systemu zdrowotnego, który obejmuje długoterminową opieką chorych z PNŻ. Wszystkie te czynniki powodują, że w naszym kraju częściej obserwuje się powikłania przewlekłej niewydolności żylnej, jak np. owrzodzenia podudzi czy stany zakrzepowo-zatorowe. Częstsze są także nawroty żylaków po leczeniu operacyjnym.


Jak definiować przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych?

  • PNŻ wg Z. Mackiewicza, to utrwalone zaburzenie odpływu krwi żylnej z kończyn.

  • Definicja J. Portera i Ad Hoc Committee (J. Vasc. Surg., 1995) określa PNŻ jako wrodzone lub nabyte, nieprawidłowe funkcjonowanie układu żylnego, związane z niewydolnością zastawek żylnych, z lub bez towarzyszących zaburzeń odpływu krwi żylnej, które może dotyczyć układu żył powierzchownych, głębokich lub obu tych układów równocześnie.

   Termin "przewlekła niewydolność żylna" (chronic venous insufficiency) wskazuje na funkcjonalną nieprawidłowość układu żylnego. Oznacza on bardziej zaawansowane formy patologii żylnej: obrzęki, zmiany skórne czy owrzodzenia żylne (od C3 do C6 wg klasy C)

   Termin "przewlekłe zaburzenia żylne" (chronic venous disorder) obejmuje pełne spektrum czynnościowych i morfologicznych nieprawidłowości układu żylnego, od teleangiektazji do owrzodzeń żylnych (od C0 do C6 wg klasy C)
                                                                                                                       (wg rewizji klasyfikacji CEAP - 2004)

Copyright 2007 by Trol Intermedia