Każdy przypadek choroby żylnej jest inny. Najczęstsze widoczne zmiany na nogach, które skłaniają nas do wykonania badania flebologicznego, to telangiektazje, tzw.”pajączki” oraz żylaki. Te poszerzone, niepokojące nas żyły mają często swój początek ukryty głębiej i dalej od miejsc, które dostrzegamy. Dlatego w czasie krótkiego badania, polegającego tylko na oglądaniu zmian żylnych na nogach, nie można postawić dokładnej diagnozy na temat stanu żył, ani tym bardziej na temat rodzaju i rozległości leczenia tych zmian. Podobnie przy udzielaniu informacji telefonicznej nie można ustalić najlepszego sposobu i kosztów leczenia telangiektazji czy żylaków. To wszystko wymaga dokładnego badania flebologicznego, połączonego z badaniem przepływów krwi metodą USG Duplex Doppler.

W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz pyta o dolegliwości związane z chorobą żył. Czy są bóle nóg? Czy pojawiają się obrzęki podudzi wieczorem? Czy dolegliwości mijają po  położeniu się do łóżka, itd. Pyta także, czy ktoś z rodziny pacjenta chorował na żylaki, zakrzepicę żylną i inne choroby żył. Ważna jest także informacja na temat stosowanych leków, przebytych chorób czy rodzaju wykonywanej pracy (długie stanie w miejscu czy długotrwałe siedzenie).

wizyta konsultacyjna

Lekarz odpowiada także na pytania dotyczące choroby żył, wyjaśnia przyczynę dolegliwości i rozwoju żylaków czy innych zmian naczyniowych. Po dokładnym wywiadzie przechodzi się do badania obu nóg, wykonując m.in. badanie dopplerowskie przepływu krwi lub badanie USG Duplex Doppler Color, a w razie potrzeby badanie fotopletyzmograficzne (nieinwazyjne, bezbolesne badanie wydolności układu żył głębokich) i transiluminescencję (wizualizację transdermalną). Opierając się na tych badaniach, ustala się dokładne rozpoznanie choroby i przedstawia pacjentowi najlepszy sposób leczenia.

Mając na uwadze fakt, że niezbędnym w badaniu układu żylnego, zarówno żylaków jak i żył głębokich (niemożliwych do oceny w badaniu dopplerowskim) jest badanie USG Duplex Doppler Color, ustaliliśmy koszt wizyty konsultacyjnej łącznie z tym zaawansowanym badaniem obrazowym na minimalnym poziomie.

aparat USG Duplex Doppler

Wizyta konsultacyjna trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od złożoności choroby i stopnia jej zaawansowania.

Pełna wizyta flebologiczna składa się z konsultacji lekarskiej, badania naczyń metodą USG Duplex Doppler Color i w razie potrzeby fotopletyzmografii czy wizualizacji transdermalnej.

W badaniu układu żylnego często pomocne są nowoczesne techniki pozwalające na „zobaczenie” poszerzonych żył, leżących nieco głębiej. W naszym ośrodku stosujemy kilka metod przezskórnego obrazowania naczyń – tzw. side-transillumination. Metody te pozwalają na precyzyjne określenie przebiegu żył niewidocznych gołym okiem, co często znacznie ułatwia zabiegi lecznicze, takie jak np. precyzyjne podawanie leków do żyły, dokładne określenie miejsc nakłucia żył czy nacięcia skóry przed wprowadzeniem do żyły światłowodu lasera czy sond zabiegowych .

Żyła podskórna widoczna po podświetleniu.

 

Opierając się na wieloletnim doświadczeniu, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tylko w oparciu o specjalistyczne badanie flebologiczne (połączone zawsze z badaniem naczyń metodą USG Duplex Doppler) można prawidłowo określić rozległość, rodzaj i charakter zmian naczyniowych. Takie badanie pozwala na postawienie prawidłowego rozpoznania i ustalenie najlepszego sposobu i planu leczenia choroby żylnej.

Zachęcamy do zapoznania się z różnymi metodami leczenia chorób żył, które możemy Państwu zaproponować w naszym ośrodku. Może to być w zależności od rodzaju i rozległości zmian żylnych laseroterapia, skleroterapia, małoinwazyjne leczenie endowaskularne, przy bardzo rozległych zmianach leczenie chirurgiczne, czy w przypadku dolegliwości bez wyraźnych zmian żylnych kompresjoterapia i farmakoterapia.