Szukaj:
Menu
Więcej o chorobach żył
Przewlekła niewydolność żylna
Żylaki
Zakrzepowe zapalenie żył
Inne problemy flebologii
Zjazdy flebologiczne
Nowości z piśmiennictwa
Żyły w internecie
Poza flebologią
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Zapalenie powierzchowne

 
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (thrombophlebitis superficialis) to częściowe lub całkowite zamknięcie żyły przez śródnaczyniową skrzeplinę połączone z wyraźnymi objawami zapalenia ściany żylnej. Dominuje tu odczyn zapalny - ostre bóle, kłucia i pieczenia w przebiegu pogrubiałej, twardej i tkliwej żyły powierzchownej. Skóra nad chorą żyłą jest cieplejsza, zaczerwieniona, okoliczne tkanki mogą być obrzęknięte. Może pojawić się stan podgorączkowy (w zapaleniu septycznym gorączka z dreszczami), gorsze samopoczucie i leukocytoza.

Rozróżnia się dwie postacie zapalenia żył powierzchownych. Może ono rozwijać się w:

- żyle prawidłowej  - chorobę może wywołać zastój krwi (długa jazda samochodem, podróż samolotem, unieruchomienie w łóżku, ciąża) a także uszkodzenie ściany żyły (uraz, ukąszenie przez owada, iniekcje dożylne).

- żyle zmienionej, najczęściej w postaci żylaka. Proces zapalno-zakrzepowy w 90% dotyczy żylaków - varicophlebitis.  Takie powiklanie żylaków zdarza się szczególnie często w trakcie ciąży. Światło żyły jest zamknięte skrzepliną. Proces zapalny obejmuje ścianę żyły (phlebitis) a także nerwy, naczynia limfatyczne i pozostałe tkanki wokół żyły (periphlebitis). Proces zakrzepowy może przechodzić z żył powierzchownych do żył układu głębokiego. Miejscem migracji skrzepliny do układu żył głębokich mogą być żyły przeszywające, ujście odpiszczelowo-udowe czy odstrzałkowo-podkolanowe.

W leczeniu stosuje się maści heparynowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz tzw. leki flebotropowe. Dolegliwości łagodzi ciepło stosowane miejscowo (termofor, okłady rozgrzewające). Chory może chodzić z nałożonymi opaskami elastycznymi lub pończochami kompresyjnymi. Błędem w leczeniu chorych z zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych jest stosowanie antybiotyków i unieruchomienie chorego. Zapomina się także o zastosowaniu od początku choroby kompresjoterapii (bandaże lub pończochy uciskowe).

Do rozpoznania zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych zwykle wystarcza badanie kliniczne. Jeśli proces zapalny szerzy się na bliższą, przyśrodkową część uda (nad żyłą odpiszczelową), a także, gdy objawy są nietypowe lub pojawia się obrzęk obwodowy, to należy poszerzyć badania o ultrasonografię Duplex-Doppler lub rzadziej, flebografię. Kiedy zakrzep zbliża się do ujścia odpiszczelowo-udowego, należy rozważyć leczenie operacyjne - podwiązanie żyły odpiszczelowej przy ujściu. Może to zapobiec przejściu skrzepliny do żyły udowej i ewentualnym zatorom.

Czasami proces zapalno-zakrzepowy jest "złośliwy" miejscowo - może niszczyć skórę, sugerując np. zmiany nowotworowe. Poniższe zdjęcia pokazują obraz przed i po zabiegu usunięcia skrzepliny z żyły odpiszczelowej. Chora była wcześniej diagnozowana w kierunku choroby nowotworowej.

noga - zakrzepica  powierzchowna

Copyright 2007 by Trol Intermedia