Szukaj:
Menu
Więcej o chorobach żył
Przewlekła niewydolność żylna
Żylaki
Zakrzepowe zapalenie żył
Inne problemy flebologii
Zjazdy flebologiczne
Nowości z piśmiennictwa
Żyły w internecie
Poza flebologią
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Ciąża a żylaki

 

Około 70% kobiet z żylakami kończyn dolnych zauważyło początek ich powstawania w czasie ciąży.
W przebiegu ciąży, w organizmie kobiety zachodzą zmiany fizjologiczne, które w sprzyjających okolicznościach mogą doprowadzić do rozwoju niewydolności żylnej i pojawienia się żylaków. Na wystepujące początkowo dolegliwości - bóle, obrzęki, uczucie dyskomfortu i ciężkości kończyn, a później rozwój "pajączków" naczyniowych (teleangiektazji) i żylaków - wiele kobiet nie zwraca większej uwagi, uznając je za typowe dla ciąży.

Istotne jest, że żylaki w 70-80% rozwijają się w I trymestrze ciąży. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi zachodzącymi na początku ciąży w organizmie kobiety. Wzrasta wtedy poziom estrogenów i progesteronu, które zwiększają rozciągliwość ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają napięcie żył. W późniejszym okresie ciąży powiększająca się macica uciska na żyły w miednicy, co utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych. Zmiany te powodują, że naczynia zaczynają się poszerzać

Co robić, aby uniknąć rozwoju żylaków w ciąży?

Wskazane jest przede wszystkim przeprowadzenie przed planowaną ciążą badania flebologicznego połączonego z dopplerowską oceną przepływów krwi w żyłach (najbardzej dokładne jest badanie metodą USG Duplex Doppler Color). Pozwala to na ocenę wydolności naczyń żylnych i wczesne leczenie niewydolności żylnej i żylaków (kompresjoterapia, skleroterapia, operacja).

Leczenie żylaków przed planowaną ciążą zapobiega ich rozwojowi w czasie ciąży, a także pozwala uniknąć powikłań z nimi związanych.
W czasie ciąży postępowaniem z wyboru jest kompresjoterapia, czyli stosowanie najlepiej już od początku ciąży specjalistycznych podkolanówek, pończoch lub rajstop przeciwżylakowych, dobranych indywidualnie dla każdej ciężarnej. Prawidłowa kompresjoterapia pozwala na ograniczenie dolegliwości ze strony kończyn dolnych, zmniejsza ryzyko rozwoju żylaków i wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych w ciąży. W późniejszym okresie ciąży przy nasilonych dolegliwościach można włączyć do leczenia tzw. leki flebotropowe, które zmniejszają przykre objawy związane z zastojem krwi w nogach.

Copyright 2007 by Trol Intermedia