Szukaj:
Menu
Więcej o chorobach żył
Przewlekła niewydolność żylna
Żylaki
Zakrzepowe zapalenie żył
Inne problemy flebologii
Zjazdy flebologiczne
Nowości z piśmiennictwa
Żyły w internecie
Poza flebologią
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Owrzodzenia podudzi

 
Owrzodzenia goleni w 70 - 80% przypadków są następstwem chorób żył (przykładowe zdjęcia). Zaledwie co piąte owrzodzenie ma inną przyczynę, np. owrzodzenia niedokrwienne, pourazowe, neuropatyczne, infekcyjne, nowotworowe czy spowodowane chorobą skóry (np. pyoderma gangrenosum, scleroderma, necrobiosis lipoidica).
W etiopatogenezie owrzodzenia żylnego najistotniejszą rolę odgrywa nadciśnienie żylne. Dlatego każdy ze sposobów leczenia musi prowadzić do:
 • do obniżenia ciśnienia żylnego w chorej kończynie
  kompresoterapia
  drenaż ułożeniowy
  ćwiczenia ruchowe

 • likwidacji zakażenia
  antybiotyki i postępowanie przeciwzapalne
  niesterydowe leki przeciwzapalne

 • poprawy mikrokrążenia
  leki flebotropowe
  leki reologicznie czynne
  antykoagulanty

 • higieny owrzodzenia

Bezwzględnym warunkiem zagojenia się owrzodzenia jest zniesienie obrzęku chorej kończyny. W początkowym okresie leczenia obrzęku kluczem do postępu w gojeniu jest zakładanie na nogę specjalnego bandaża elastycznego (w ciągu dnia lub przez całą dobę - w zależności od schorzenia i aktywności życiowej chorego). Dobór bandaża zależny jest także od etiologii owrzodzenia i wskaźnika kostka-ramię. Przy komponencie tętniczej bandaże elastyczne nie są dobrze tolerowane i można wtedy zastosować tzw. buty klejowe Unna z otworem wyciętym nad owrzodzeniem.

Pończochy elastyczne w leczeniu owrzodzeń mają mniejsze zastosowanie. Wysięk i produkty oczyszczania owrzodzenia mogą łatwo niszczyć drogie pończochy. W przypadku trudniej gojących się owrzodzeń można zastosować przerywany masaż pneumatyczny przy pomocy specjalnego aparatu.

Leczenie miejscowe owrzodzenia ma drugorzędne znaczenie. Może prowadzić do alergizacji, a stosowane przez dłuższy czas niszczy ziarninę (głównie środki antyseptyczne).

Poniższe zdjęcie pokazuje nietypowe owrzodzenie, leczone zachowawczo bez efektu przez kilkanaście miesięcy. Po przejęciu leczenia pierwszym etapem była likwidacja obrzęku. Wygląd budzący podejrzenie przemiany nowotworowej zweryfikowano histopatologicznie badając wycinek - nie stwierdzono procesu rozrostowego.Następnie doprowadzono do oczyszczenia owrzodzenia i położono przeszczep skóry. Na zdjęciu widać efekt leczenia po 3 miesiącach.

Copyright 2007 by Trol Intermedia