Szukaj:
Menu
O ośrodku
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Specjalistyczna diagnostyka

 

         Przełomem w diagnostyce nieinwazyjnej chorób żył było wprowadzenie i rozwinięcie w ostatnich kilkunastu latach badań ultrasonograficznych, pozwalających na dokładne obrazowanie patologii żylnej. Możemy szczegółowo prześledzić drożność naczyń żylnych, kierunek przepływu krwi, czy wydolność zastawek żylnych.

Możemy także rozpoznać choroby dające dolegliwości sugerujace przewlekłą niewydolność żylną (PNŻ), np. torbiel podkolanową czy wylewy śródmięśniowe krwi. Istotne jest, aby zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista chirurg, dermatolog czy ginekolog badający chorego z PNŻ rozumiał znaczenie badań naczyniowych, znał wskazania do ich wykonania i ograniczenia tych metod. Pozwoli to na szersze stosowanie badań, które mogą zweryfikować dolegliwości chorego, a równocześnie na uniknięcie zlecania zbyt kosztownych badań inwazyjnych. Ważne jest także, aby każdy chory z PNŻ miał wiedzę na temat możliwości współczesnej diagnostyki układu żylnego - może to czasem przyspieszyć proces diagnozowania i leczenia

         Podstawowe badanie flebologiczne to pytania o dolegliwości i ocena przedmiotowa chorego, uzupełnione o badanie dopplerowskie fali ciągłej. Badanie dopplerowskie pozwala uzyskać informację o drożności żył i obecności przepływu wstecznego (refluksu) w żyłach powierzchownych. Badaniem tym staramy się odnaleźć źródło refluksu, które najczęściej leży w ujściu żyły odpiszczelowej do układu żył głębokich, określamy też długość niewydolnego odcinka pnia żylnego.

 Wątpliwości w badaniu dopplerowskim są wskazaniem do wykonania ultrasonografii duplex-scan (badanie dwuobrazowe - USG Duplex Doppler), która pozwala na obrazowanie zmian morfologicznych, np. ocenę skrzepliny w świetle żyły, obecność kwiaków śródmięśniowych, czy precyzyjną ocenę przepływu krwi.

Uzupełnieniem badania flebologicznego może być pletyzmografia żylna - najbardziej powszechna tzw. fotopletyzmografia.

Badanie to pozwala na dokonanie pomiaru odpływu żylnego (można wykazać możliwość niedrożności żył), całkowitego refluksu żylnego (ocena stopnia niewydolności żylnej) czy wydolności pompy mięśniowej łydki.

Z pomocą tego badania można prognozować efekty hemodynamiczne operacji żył powierzchownych.


Mając na uwadze fakt, że najlepszym badaniem układu żylnego, zarówno żylaków jak i żył głębokich (niemożliwych do oceny w badaniu dopplerowskim) jest badanie USG Duplex-Doppler Color, staramy się, aby każdy chory diagnozowany w naszym Ośrodku miał wykonane to badanie.

Copyright 2007 by Trol Intermedia