Szukaj:
Menu
O ośrodku
Polecamy
Galeria
Konkurs "Nogi Świata"
Jak wygrać bezpłatne badanie
Sonda
Co wg Ciebie ma największe znaczenie przy operacji żylaków:
metoda operacji np. laser, zamrażanie, stripping itp.
doświadczenie i umiejętności chirurga
renoma kliniki, szpitala
rozległość i wielkość żylaków
wiek chorego i jego inne choroby

Leczenie chirurgiczne żylaków

 
Leczenie chirurgiczne żylaków

W leczeniu chirurgicznym żylaków kończyn dolnych największe znaczenie mają  umiejętności i doświadczenie lekarza, który ma przeprowadzić zabieg. Badania pacjentów po operacjach żylaków pokazują, że połowa nawrotów, których boją się pacjenci, i które zniechęcają ich do leczenia operacyjnego, spowodowana jest niedokładną diagnostyką przedoperacyjną i niedobrze wykonaną operacją. Pozostała część nawrotów jest wynikiem naturalnego rozwoju choroby i osłabieniem żył, które przed operacją były wydolne.
Aby zminimalizować ryzyko nawrotu żylaków, operacja żylaków musi być przeprowadzona perfekcyjnie.

Celem zabiegu operacyjnego jest:

  • zlikwidowanie refluksu (cofania się krwi przez niewydolne zastawki i żyły) z układu żył głębokich do układu żył powierzchownych (połączenia odpiszczelowo-udowe lub odstrzałkowo-podkolanowe, perforatory uda i podudzia, żyły miednicy)

  • usunięcie żylaków

Metody operacyjne

Metoda operacyjna zastosowana przy usuwaniu żylaków ma duże znaczenie, ale wynika to przede wszystkim z dobrego wyboru metody indywidualnie dla każdego chorego, a dopiero później z umiejętnego jej zastosowania. Każda z metod ma swoje zalety i wady. Mitem jest twierdzenie, że obecnie mamy jakąś najlepszą metodę, zawsze skuteczną, np. największą zaletą klasycznego "strippingu" jest precyzyjne usunięcie niewydolnej żyły, a wadą tej metody może być dłuższy okres rekonwalescencji. Podobnie w innych metodach - laserowe leczenie niewydolności żyły odpiszczelowej jest korzystne, jeśli chodzi o wczesny powrót do codziennej aktywności, wadą tej metody jest krótki okres oceny wyników odległych, jakim obecnie dysponujemy. Jeśli chodzi o operacje kriochirurgiczne, to zaletą metody może być usuwanie żylaków z dużej powierzchni kończyny przez jedno nacięcie skóry i wprowadzenie kriosondy, do której przymarzają usuwane żylaki. Wadą tego sposobu usuwania żylaków może być niezamierzone podrażnienie przez sondę nerwu czuciowego, co może dawać przejściowe parestezje (pobolewania) po operacji.

Współczesne metody operacyjne muszą oprócz wysokiej skuteczności cechować się dobrym efektem kosmetycznym. Uzyskuje się to przez dokładniejsze określenie miejsc refluksów (mapping z użyciem USG Duplex-Doppler Color), stosowanie technik przy których można usunąć niewydolne żyły przez jak najmniejsze cięcia skóry, stosowanie metod minimalnie traumatyzujących tkanki.

Tylko takie postępowanie, połączone z nienaganną techniką operacyjną daje efekty w pełni satysfakcjonujące chorego.

Copyright 2007 by Trol Intermedia